Kratka analiza procesa formiranja etničkih grupacija

  • Jasna Balorda

Abstract

Etnički identitet je u ovom radu shvaćen kao onaj pojmovni okvir koji grupa ili pojedinac imaju o svojim etni~kim vezama, a koji je produkt unutarnje definicije grupnog ili pojedina~nog etni~kog ”ja” i drugih definicija o grupi ili pojedincu koje na to etničko ”ja” utiču izvana. Etnički identitet je tako direktan rezultat procesa identifikacije i kategorizacije, te je stoga u velikoj mjeri ovisan o kontekstu čiji je dio. Proces kategorizacije mo`že biti manje ili više nasilan, a obično uključuje resurse moći, te je zasnovan na određenoj definiciji ‘alteriteta’. Različitost druge grupe upotrebljava se za stvaranje imaginarnih granica između ‘Nas’ i ‘Njih’, a najčešće se koristi za podvlačenje imaginarnih negativnih kvaliteta ‘drugog’ koji se onda uvećavaju te prikazuju kao prirodni i nepromjenjivi kroz procese stereotipiranja. Stereotipiranje omogućava dominatnoj grupaciji da u susretu sa onim drugačijim i stranim, zadr`ži pozitivnu sliku o sebi definirajući drugu grupu kao ultimativno negativnu, te stoga suprotnu od sebe.

 Osnovna veza između ličnog i etničkog identiteta pojedinca je proces identifikacije. Negativni aspekti grupnog članstva ukljućuju depersonalizaciju pojedinca, te podrivanje ličnog identiteta, s obzirom na to da pojedinac funkcioniše primarno kao nosilac kvaliteta grupe, te stoga može postati laka meta za internalizaciju nasilne kategorizacije. Internalizacija agresorskih kvaliteta je jedna od mogućih reakcija grupe na nasilnu kategorizaciju, ali podređena grupa također mo`že razviti osjećaje bijesa i agresije, te u tom slučaju vrijednosti agresora mogu biti odbačene, a kategorizacija nije nužno internalizirana. U najgorem mogućem scenariju, podređena grupa prestaje sa obavljanjem socijalnim praksi koje su nu`žne za odr`žanje identiteta, te stoga prestaje da postoji.

Published
2020-02-21
How to Cite
Balorda, J. (2020). Kratka analiza procesa formiranja etničkih grupacija. Pregled : časopis Za Društvena Pitanja / Periodical for Social Issues, 1(1-2), 249 - 258. Retrieved from http://pregled.web.ba/index.php/pregled/article/view/124
Section
Articles